Serus Renault Sniper Koyo Loctite Skf Aim Unior Dacia Lucky Xeramic

WINTER CUP - RICK DREEZEN , MAX VERSTAPEN , GEORGE RUSSELL marii finalisti

Thonon     Jonathan Thonon KZ2 - CRG-Maxter

Duel la cutite     Spectacol de mare clasa - duel la cutite Marco Ardigo(Tony Kart Vortex)  vs Davide Fore (CRG-Maxter)

A 17-a editie a Winter Cup care s-a desfasurat la Lonato , a fost o provocare care a implicat aproape 300 de piloti de pe 4 continente , competitie in care "marile case" au putut sa-si compare nivelul tehnic al echipamentelor proprii recent omologate , iar pilotii sa-si vada forma sportiva la inceput de sezon

Clasa care a catalizat cea mai mare atentie a fost "regina KZ2" , al carei rezultat a fost incert pe tot parcursul weekend-ului , cu protagonistii Marco Ardigo (Tony Kart-Vortex) si multiplul campion mondial , belgianul Jonathan Thonon (CRG-Maxter) , dar numai pana la inceperea finalei . In finala Thonon a fost penalizat cu 10sec pentru start anticipat , in timp ce alti jucatori au iesit in fata , un alt belgian Rick Dreezen (Tony Kart-Vortex) dupa o revenire palpitanta de pe locul 6  reusind sa castige marea finala , urmat de Arnaud Kozlinski (PCR-TM) pe locul al doilea si pe locul al treilea un alt francez Anthony Abbasse (Sodikart-Maxter)

La clasa KF2 castigatorul , olandezul Max Verstapen (Intrepid-TM) a dominat toate masele de calificare inclusiv prefinala , singurul care a reusit sa-i dea o replica a fost italianul Antonio Fuoco (Tony Kart-Vortex) clasat al doilea si ultimul loc pe podium fiind al norvegianului Dennis Olsen (Energy-TM)

Clasa KF3 a fost dominata clar de englezul George Russel (Intrepid-TM) , al doilea fiind Alessio Lorandi (Tony Kart-Vortex) , iar pe locul trei a venit Danilo Albanese (FA Kart-Vortex) .

De remarcat prezenta lui Mick Schumacher (fiul lui Michael) , care a concurat la clasa KF3 cu Tony Kart-Vortex , avnd o evolutie promitatoare doar unele incidente de cursa rapindu-i posibilitatea de a participa in marea finala a clasei KF3 .

O alta prezenta a clasei KF3 , care a fost remarcata in sens pozitiv a fost cea a lui Petrut Florescu (Zanardi-Parilla) pe care tot niste incidente de cursa l-au determinat sa intre in finala pe un loc in a doua jumatate a clasamentului , terminand finala pe locul 27 , desi  Petrut a reusit cel mai bun timp pe tur al finalei cu 43.831. VEZI AICI