Serus Renault Sniper Koyo Loctite Skf Aim Unior Dacia Lucky Xeramic

WSK MASTER SERIES - LA CONCA - FINALELE , UN MARE SHOW

Felice Tiene Felice Tiene KF2

04.03.2012. Marele "SHOW" al primei etape a WSKarting Master Series , s-a incheiat ieri pe circuitul La Conca , cu finalele pe clase care pot fi revazute AICI .

Rezultatele finelelor

Clasa KF3

1. ILLOT CALLUM (GB) - Zanardi-Parilla-Vega - Chiesa Corse

2.BOCCOLACCI DIRIAN (F) - Intrepid-TM-Vega - Intrepid Driver Program

3. RUSSEL GEORGE (GB) - Intrepid-TM-Vega - Intrepid Driver Program

O "afacere" mai mult britanico-franceza , italiene fiind bineinteles , doar teamurile cu care au concurat pilotii :  Zanardi , un brand "pui" al constructorului CRG Spa . iar Intrepid Driver Program fiind un team al constructorului italian de sasie cu acelasi nume .

Clasa KF2

1. TIENE FELICE (I) - CRG-BMB-Vega - CRG Spa

2. VERSTAPEN MAX (NL) - Intrepid-TM-Vega - Intrepid driver Program

3. JOYNER TOM (GB) - LH-BMB-Vega - LH Racing Team

Cea mai disputata finala , o cursa care va ramene probabil in istoria kartingului , i-a avut ca protagonisti  pe italianul Tiene Felice care a solicitat la maxim "binomul" CRG/BMB si pe olandezul "zburator" Max Verstapen care cu Intrepid/TM a fortat pana in ultimii metri ai finalei , dar nu a reusit sa-l ajunga pe italian

Clasa KZ2

1. LENNOX LAMB JORDAN (GB) - CRG-Maxter-Dunlop - CRG Spa

2. ZANCHETTA MARCO (I) - Energy-TM-Dunlop - Energy Corse srl

3. LUNDBERG DOUGLAS (S) - CKR-TM-Dunlop - CKR srl

O finala in care englezul Lamb a fost mai mult un "leu" decat un "miel (lamb)" , care s-a impus dupa cateva ture si nu a mai cedat locul 1 pana la final

Clasa KZ1

1. KOZLINSKI ARNAUD (F) - PCR-TM-Vega - AVG Racing

2. DE CONTO PAOLO (I) - Birel-TM-Vega - Birel Motorsport

3. TORSELLINI MIRKO (I) - CRG-Maxter-Vega - CRG Spa

Si aceasta finala a fost foarte disputata configuratia finala a podiumului fiind decisa si de noroc care este un element nelipsit in lumea curselor

Clasa MINI 60

1. LORANDI LEONARDO - Tony Kart-LKE-Le Cont - Baby Race

2. PULL JAMES (GB) - Top Kart-LKE-Le Cont  - Emilia Kart srl

3. VAJDA ANDREI (Romania)  - Top Kart-LKE-Le Cont - Sined Motorsport (Romania)

De remancat pozitia a 3-a ocupata de Andrei Vajda , care a aparut in ultimul moment pe lista de inscrisi . Andrei putea sa ocupe si locul 2 dar a fost depasit de englezul Pull James pe ultimii zeci de metri al cursei . Oricum performanta este remarcabila tinand cont de concurenta clasei cu cei mai buni "mini" la ora actuala pe plan mondial .

Urmatoarea etapa peste 2 sapatamani ,  15-18Martie 2012 ,  la SARNO